PCW
Aluminium
Szklenie
Okucia
Okucie activPilot
Okucie autoPilot Comfort WK1
Okucie autoPilot Control
Okucie autoPilot Ergo
Okucie autoPilot Elegance
Mikrorozszczelnienie Vivaldiego
Niski próg tarasowy dla wózków inwalidzkich
Klamki
Dodatki okienne
Drzwi
 Jesteś w: Oferta » Okucia » Okucie autoPilot Ergo

Okucie autoPilot Ergo

"Ergo" odnosi się do nowej konfiguracji autoPilota, pozwalającej na całkowite „przemeblowanie” okna – a mianowicie umieszczenie klamki na dolnym ramiaku skrzydła, co czyni je łatwo dostępnym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich z powodu niepełnosprawności, choroby czy podeszłego wieku. Nowa nazwa nawiązuje do ergonomii tj. dyscypliny zajmującej się dostosowaniem narzędzi i urządzeń do cech psychofizycznych człowieka.

Okucie autoPilot Ergo z klamką na dolnym ramiaku umożliwia korzystanie z okien osobom niepełnosprawnym


Okucie Ergo stosuje się do okien z PCW ze standardowym wrębem okuciowym o szerokości skrzydła we wrębie 420-1100 mm oraz wysokości 420-2300 mm. Ciężar skrzydła nie powinien przekraczać 80 kg, dopuszczalna powierzchnia skrzydła to 1,5 m2.W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potrzebie dostosowania infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych i – co można zauważyć w nowo powstających obiektach, tj. kina, baseny, kościoły, hotele, sklepy – postulaty te wcielane są w życie. Jak wynika z opracowań demograficznych, w naszych społeczeństwach przybywa i będzie przybywać ludzi starszych i niedołężnych.

Przez wymianę dwóch elementów w okuciu: rozwórki wraz z ramieniem i dołożenie solidniejszej klamki, uczyniono otwieranie, uchylanie i zamykanie okna czynnością dostępną także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Do klamki zamocowanej na dolnym ramiaku skrzydła można bowiem bez trudu dosięgnąć także w pozycji siedzącej. Aby otworzyć okno, wystarczy przekręcić klamkę o 90 stopni.

Czynność ta nie wymaga żadnego wysiłku. Ponowne przekręcenie klamki o 90o spowoduje uchylenie skrzydła, bez konieczności pociągnięcia go do siebie, jak to jest w okuciu standardowym. W rozwiązaniu autoPilot Ergo konstrukcja okucia wymusza bowiem uchylenie skrzydła przez samo przekręcenie klamki do odpowiedniego położenia. Dodatkowo zaleca się stosowanie zamka okiennego, który pozwala na zablokowanie skrzydła w pozycji uchylnej. Proste i genialne – prawda? Niekiedy okna są trudno dostępne także dla zdrowych użytkowników – np. na klatkach schodowych czy w łazienkach, i w takim wypadku również warto pomyśleć o zastosowaniu autoPilota Ergo.

autoPilot Ergo


Strona główna  Aktualności  Oferta  Kontakt    


PrimOkno 2012     |    projekt i wykonanie IMAGO